Ѽ Chaenomeles japonica - īstā krūmcidonija

Mātes krūma apraksts

Lapu ziemizturīgs krūms ar platumu 2,20 m, augstumu 0,9-1,2 m, nokarens, labprātāk aug saulainās vietās, zied maija beigās, oranži ziedi.

Augļi ir lieli, tiem ir ābola forma, diametrs 3-5 cm, sver 33-59 gramus, nogatavojas septembrī, citrona krāsā. Ir piemēroti visiem pārstrādes veidiem.

Izcelsme: Skulte, Limbažu rajons

Cidonijas augļu nozīme uzturā un to ķīmiskais sastāvs

Nogatavojušies cidoniju augļi ir vērtīgs organisko skābju, fruktozes, ēterisko eļļu, miecvielu un cukuru avots. Sēklās ir vērojama augsta gļotu, cietes, taukskābju eļļu, glikozīdu koncentrācija.

Minerālu klāstā ir varš, kālijs, kalcijs, fosfors, dzelzs; vitamīnu starpā – tocopherols, piridoksīns, askorbīnskābe, B un K grupas vitamīni.

Ieguvumi veselībai

Imunitātes stiprināšana

Askorbīnskābes augsta koncentrācija nomāc iekaisumu procesu attīstību un stiprina organisma imūno atbildi.

Zema kaloritāte

Fruktoze un pārtikas šķiedras ir tās vielas, kuras ir neaizstājamas cilvēkiem ar endokrīniem traucējumiem, gremošanas orgānu saslimšanām. Diētiskas īpašības ir efektīvas cilvēkiem ar aptaukošanos un diabētu, ievērojot ārstniecisko uztura plānu.

Antioksidantu aktivitāte

Augļa sastāvā ir vēl viena viela – polifenols. Tas ir spēcīgs antioksidants, kas nomāc brīvo radikāļu aktivitāti. Kopumā samazinās insulta un infarkta attīstības varbūtība (jo īpaši vīriešiem pēc 45 gadiem), organisms ‘nolietojas’ un noveco lēnāk. Antioksidants pozitīvi ietekmē onkopataloģiju profilaksi.

Pret Klepus iedarbība

Ēteriskām eļļām, kuras var nokļūt organismā kopā ar sēklu vai veselu augļu novārījumu, ir pretmikrobu, nomierinoša un pārklājoša iedarbība uz gļotādu. Lieti noderēs zināt, kādas slimības novārījums ārstē – šeit droši var pieminēt ARS, bronhītu.

Vēdera izeju veicinoša iedarbība

Kuņģa sienas saņem spēcīgu grūdienu attīrīties, pateicoties augstam šķiedrvielu saturam. Vienlaicīgi atjaunojas gremošanas sistēmas funkcijas, pastiprinās žults izdalīšanās īpašības.

Urīndzenošā iedarbība

Cilvēkiem ar noslieci uz tūskām, ar nieru nepietiekamību ir ieteicams lietot cidoniju kā vieglu diurētiķi, kas ir daudz veselīgāk organismam nekā sintētiskie medikamenti.

Asinsrades funkciju atjaunošana, hemoglobīna līmeņa paaugstināšana

Šo īpašību izskaidro askorbīnskābes un PP vitamīna iedarbība, kas ir veselīgi gan gaidību laikā, gan vispārējai sieviešu veselībai. Regulāra šī augļa lietošana uzturā ieteicama sievietēm reproduktīvajā vecumā.

Sejas maskām, ko gatavo uz svaigu augļu bāzes, ir brīnišķīgas kosmētiskas īpašības.


Ko var pagatavot no cidonijas?

Svaigā veidā augli gandrīz nelieto – tas ir garšīgs pēc termiskas apstrādes. Auglis ir daudzu ēdienu recepšu sastāvā, piemērām, plova, aivu kompota. Mājas virtuvē izmanto ne tikai augļus, bet arī krūma lapas. Tās ir pieņemts vākt jūlijā un žāvēt speciālos žāvētājos vai zem nojumes. Sēklas arī žāvē un pēc tam visu gadu izmanto uzlējumu un novārījumu pagatavošanai. Ar šādiem līdzekļiem ir pieņemts skalot rīkli saaukstēšanās gadījumā.

Augļus vāc, tiem sasniedzot briedumu. Mīkstumu izmanto ēdienu pagatavošanai vai novirza turpmākai pārstrādei, piemēram, ievārījumam vai želejai. Rezultātā sanāk ne tikai garšīgs, bet arī veselīgs kārums. Ir pieņemts no cidonijām gatavot sulu vai apbērt sasmalcinātus augļus ar cukuru sīrupa ieguvei. Augļu kaloritāte ir ārkārtīgi zema un nepārsniedz 55-57 Kcal/100 g. Uzturvērtību nosaka augsts ogļhidrātu un šķiedrvielu saturs. Olbaltumvielu un tauku daļa ir niecīgi maza.

Lietošanas kontrindikācijas

Auglis ir piesātināts ar bioloģiski aktīvām vielām, tāpēc neiztikt bez kontrindikācijām. Sēklu košļāšana vispār nav pieļaujama — tajās ir daudz amigdalīna. Tā ir toksiska viela, kas izraisa saindēšanos. Šī iemesla dēļ sēklas izmanto tikai dažās ārstnieciskajās receptēs ļoti ierobežoti un dozēti. Iespējamo kaitējumu no lietošanas var iegūt, ja attīstās šādi stāvokļi: kuņģa čūla, slimības saasināšanas stadijā; aizcietējumi, kas noris hroniskā formā; entorokolīts; pleirīts.

Cilvēkiem ar noslieci uz alerģiskam reakcijām ir ieteicams izmēģināt nelielu augļu daudzumu, lai noskaidrotu individuālu nepanesamību.

Stādu iestādīšana pastāvīgā vietā augļu ražošanai

Pastāvīgā vietā stādu iestāda ne dziļāk, kā tie auguši pavairošanas dobē. Vietai jābūt saulainai, kur nekrājas pavasara ūdeņi, augsnei auglīgai, drenētai, ar skābumu 5,5 pH. Stādot, bedrītē pievieno satrūdējušos kūtsmēslus. Krūmu aprauš. Attālums starp stādiem – 1-1,2 m. Attālums starp rindām – 3,5-4 m.